W poniedziałek rozpoczęliśmy PUREFIT KWIECIEŃ! Oznacza to, że przez cały nadchodzący miesiąc będziemy wspierali Was w walce o zdrowie i piękne sylwetki! Mamy nadzieje, że pilnie śledzicie nasze poczynania w mediach społecznościowych? Regularnie na naszych stories udostępniamy porady Łukasza z OSIĄGNIJ.to! Koniecznie pamiętajcie o oznaczaniu nas w Waszych relacjach, będziemy z miłą chęcią udostępniali wszystkie treści. W tym tygodniu chcieliśmy przedstawić Wam Ilonę Rydel, która w teamie OSIĄGNIJ.TO jest absolutną specjalistką od żywienia.
Ilona jest dietetykiem oraz trenerem personalnym. Zdrowy tryb życia to po prostu jej wielka pasja. Zdobyte doświadczenie zawodowe pomaga jej indywidualnie podejść do każdego pacjenta, doskonale zrozumieć jego potrzeby, a następnie wspierać w dietoterapii i towarzyszyć w osiągnięciu zamierzonego celu. Ilona po prostu zaraża swoją energią i uśmiechem. Z takim motywatorem żadna dieta nie będzie Wam straszna! Ilona nieustannie poszerza swoją wiedzę z zakresu dietetyki. Obecnie studiuję w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Swoje kwalifikacje podnosi również uczestnicząc w licznych kursach oraz szkoleniach. Na co dzień prowadzi własny gabinet dietetyczny, a także treningi personalne z osobami chcącymi poprawić stan zdrowia i zrzucić zbędne kilogramy. W sposób kompleksowy skupia się na problemach swoich podopiecznych. Zadowolenie pacjenta daje jej kopa do działania i największą satysfakcję. W wolnym czasie uwielbia gotować i wymyślać zdrowe przepisy. Jej życiowe motto to: zdrowy styl życia pasuje do każdego!
Wraz z Iloną przygotowaliśmy kilka odpowiedzi na nurtujące Was pytania. Zachęcamy Was do lektury.
Wiecie, jak wygląda wizyta u dietetyka? Co trzeba ze sobą zabrać? Jakie badania wykonać?
Na początku musimy ustalić cel wizyty. Podczas pierwszego spotkania Dietetyk musi poznać cel naszej wizyty oraz oczekiwania. Czy jest to: zmiana nawyków na zdrowsze, odchudzanie, a może nabranie masy mięśniowej? Podczas wizyty zostanie także przeprowadzone badanie składu ciała. Podczas wykonywania badania powinniśmy być na czczo lub 2-3 godz. po posiłku. Dietetyk przeprowadzi z nami także wywiad medyczny, podczas którego przeanalizuje nasze badania, zapozna się ze stanem zdrowia pacjenta.
Zbierze także informacje dotyczące naszego stanu zdrowia:
- posiadanych alergii,
- przyjmowanych leków,
- witamin,
- suplementów,
- ciąży, porodów, poronień,
- miesiączki,
- problemów z przewodem pokarmowym – bóle, wypróżnienia, zgaga, wzdęcia,
- jakości snu,
- poziomu stresu, nastroju czy też samopoczucia.
Bardzo istotne jest również zebranie wywiadu rodzinnego oraz poznanie występujących w naszej rodzinie chorób i schorzeń.
Kolejnym etapem wizyty będzie zebranie wywiadu żywieniowego, czyli zapoznanie się z naszymi dotychczasowymi nawykami oraz preferencjami. Dietetyk wskaże nam popełniane błędy żywieniowe oraz stworzy dzienniczek żywieniowy.
Na koniec najważniejsze, czyli ustalenie wspólnego planu działania. To podstawa skutecznego odchudzania. Dietetyk po zebraniu całego wywiadu może wywnioskować skąd biorą się nasze dolegliwości. Nadmierne kilogramy mogą wynikać na przykład z problemów z tarczycą czy uwarunkowań genetycznych. W zależności od rodzaju schorzenia trzeba będzie dopasować optymalną dietę. Bardzo ważne jest indywidualne dopasowanie diety, ponieważ dieta ketogeniczna, która jest idealna dla naszej znajomej, dla nas może okazać się kompletnie nietrafiona. Z kolei dieta o niskim indeksie glikemicznym odpowiednia dla nas, nie będzie już skuteczna w przypadku naszej siostry. Dlatego nie korzystajmy z „wujka google”, tylko udajmy się po poradę do specjalisty. Tylko tak uda nam się uzyskać upragnione efekty.
Czy bez użycia wagi i ciągłego liczenia kalorii możemy zachować tak zwany deficyt kaloryczny?
Całkowite dzienne zapotrzebowanie czy deficyt kaloryczny u każdego z nas wygląda inaczej. Oczywiście możemy spróbować to kontrolować bez liczenia kalorii i ważenia wszystkich produktów. Jak to zrobić? Po prostu obserwować siebie. Gdy zauważycie, że Wasza waga wzrasta jest to znak, że spożywacie na co dzień zbyt dużo kalorii. Natomiast jeśli waga cały czas stoi w miejscu, oznacza to, że dostarczacie kalorii „na zero”. Z kolei, jeśli nasza masa ciała spada, oznacza to, że jesteśmy właśnie na deficycie. Niestety takie odżywianie jest niezwykle trudne, ponieważ nie wiemy czy dostarczamy odpowiednie składniki do organizmu. Z tego powodu najlepiej jest dostosować z Dietetykiem prostą dietę. Ważne, aby poszczególne produkty były rozpisane na tzw. szklanki, łyżki, kromki, bez konieczności liczenia kalorii.
Jak poradzić sobie z uzależnieniem od cukru?
Nie wyobrażacie sobie dnia bez słodyczy? Ba, jeśli nie zjecie kilku pysznych słodkości dziennie Wasze życie przestaje mieć sens. Niestety może to mieć poważne konsekwencje dla Waszego zdrowia. Dlatego warto czasem zastąpić słodkości zdrową przekąską.
Uzależnienie od cukru to niestety dość powszechne zjawisko. Pewnie wielu z Was przekonało się na własnej skórze, że odstawianie słodyczy nie jest takie proste, prawda? Jak z tym walczyć? Starajcie się przygotowywać sobie zdrowe przekąski na bazie owoców, ksylitolu czy erytrytolu. Jeśli ta taktyka nie pomaga, dajmy sobie chwilę czasu. Nasz organizm musi się przestawić i polubić nowe posiłki. Możemy także poszukać przyczyny naszej wzmożonej ochoty na słodycze. Jeżeli jest nią nadmierny stres to koniecznie musimy się nauczyć się go rozładowywać w inny sposób, a także starać się go po prostu zniwelować. Kolejną przyczyną może być także siedzący tryb życia. Nasz organizm stworzony jest do aktywności fizycznej, a jeśli całymi dnia pozostajemy w bezruchu przed ekranem komputera to bardziej będziemy odczuwać chęć spożycia czegoś słodkiego. Brzmi logicznie i znajomo? Znając genezę naszego pragnienia słodyczy, łatwiej będzie z nim walczyć. Pomogą nam też techniki relaksacji, wprowadzenie ulubionej aktywności fizycznej czy też odpowiednie zbilansowanie diety.
Dodaj komentarz
Komentarze na naszym blogu pochodzą tylko od zalogowanych użytkowników.
Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.