Poznaj Pure Beauty Boxa
Lifestyle Zdrowie

Różowy Październik – miesiąc szczególnie ważny dla na wszystkich. Poznaj historię Jolanty Malec i nie bój się badań profilaktycznych.

Miesiąc Świadomości Raka Piersi, którym został mianowany październik to globalna inicjatywa, której zadaniem jest zwiększenie świadomości na temat tej choroby. Różowy Październik, którego symbolem od lat jest różowa wstążka to również podkreślenie tego, jak ważne są badania i profilaktyka, a także wsparcie kobiet w walce z nowotworem i ogrom nadziei na to, że rak to nie wyrok. Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi nowotworu piersi ma jego diagnostyka i wczesne wykrycie, dlatego Miesiąc Świadomości Raka Piersi ma także zachęcać, ułatwiać i przekonywać do tego, by nie unikać badań i wykonywać je regularnie. PURE BEAUTY to zespół złożony głównie z kobiet, dlatego temat ten jest dla nas szczególnie ważny. Dziś chcemy przedstawić Wam Panią Jolantę Malec i Jej historię, która budzi niezwykłe ciepło na sercu i jest dla nas ogromną motywacją. Historię, która, choć mogła wydawać się tragiczna, dziś służy za przykład i skłania nas wszystkich do refleksji. Zapraszamy do czytania.

PURE BEAUTY jest jednym z głównych sponsorów unikatowego projektu “Między nami kobietami” Jest to cykl spotkań dla kobiet w Ostrowcu Świętokrzyskim, na których rozmawia się na rozmaite, ważne dla Pań, tematy.  Wrześniowy temat brzmiał: “Choroba to nie wyrok, warto znaleźć na nią sposób”. Główną prelekcję pt „Jestem Amazonką” poprowadziła Jolanta Malec, której mieliśmy przyjemność również i my zadać kilka bardzo ważnych dla nas pytań.

Jolanta Malec – od 2 lat jest Amazonką, ale jej walka o zdrowie trwa zdecydowanie dłużej. Był czas kiedy sama opiekowała się chorymi, pracując kilkanaście lat jako pielęgniarka w szpitalu. Po „operacji” została Prezesem Fundacji Wyspa Pomocy, której priorytetem jest szerzenie edukacji dotyczącej profilaktyki onkologicznej, ale także genetycznych uwarunkowań onkologicznych. Od 14 lat jest właścicielką SPA Med JM – gabinetu kosmetologicznego. Tutaj również dba o kobiety chorujące onkologicznie. Oprócz tradycyjnych zabiegów wdrożyła usługę onko kosmetologii, onko trychologii i onko masażu.

Dzień dobry Pani Jolu, jest Pani założycielką Fundacji „Wyspa Pomocy”, która ruszyła z akcją profilaktyczną. Czy może Pani napisać kilka słów o swojej fundacji i jej inicjatywie? 

Fundacja „Wyspa Pomocy” powstała w 2023 roku. To realizacja mojego marzenia i wielkiej potrzeby dzielenia się swoją wiedzą i niesienia idei „czujności onkologicznej”. To dla mnie sposób na dobre wykorzystanie moich doświadczeń z nowotworem i przekucie ich w coś pożytecznego. 

Głównym celem jest uświadamianie kobiet oraz młodzieży czym są choroby nowotworowe, a przede wszystkim jak ważna jest profilaktyka w walce z tym zagrożeniem zdrowia i życia. 

Rozpoczęłam cykl spotkań pod hasłem „świadomość jest w modzie”. Promuję nawyk samobadania piersi u kobiet, dziewcząt, ale także młodych mężczyzn. Tak, młodych mężczyzn. Może się to wydawać dość niestandardowe, ale trzeba pamiętać, że ich także dotyczy ten temat – szczególnie w kontekście raka sutka, którego niestety diagnozuje się coraz częściej w męskiej części populacji. W ramach mojej działalności prowadzę prelekcje w szkołach, firmach na różnych konferencjach … wszędzie tam, gdzie chcą mnie słuchać 🙂  Staram się jak mogę, uczulać moich odbiorców na zmiany wysokoonkogenne, czyli takie, które mogą wskazywać na rozwijanie się nowotworu.

Nowotwory nie omijają ludzi młodych. Zdarzają się w każdym wieku i dotyczą zarówno płci żeńskiej, jak i męskiej. Na co zwrócić uwagę, co zazwyczaj robimy źle podczas samokontroli? A może nasze społeczeństwo się nie bada? Jak wyglądają te statystyki? 

To prawda, nowotwory atakują coraz to młodsze osoby, zarówno dziewczęta jak i chłopców. Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi ok. 30% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. I niestety ryzyko zachorowań wzrasta. Mimo tak wielu programów profilaktycznych, społeczeństwo nadal „boi się” z nich korzystać. Mówimy tu o mammografii, USG piersi jak również o nauce samobadania piersi. To wszystko pozwala na wczesne wykrycie zmian, a w efekcie całkowite wyleczenie nowotworu.Niestety wiele osób trzyma się tez jak:  “Po co iść do lekarza jeszcze mi jakąś chorobę znajdzie” albo „Przecież mnie to nie dotyczy”. To naprawdę zadziwiające, że w XXI w z takim dostępem do informacji, tak mało uwagi poświęcamy swojemu zdrowiu.

Wykryłam guzek i co dalej…? 

Przede wszystkim kontakt z lekarzem, nawet jeśli obawiamy się, że może to fałszywy alarm. Lepiej wyjść z gabinetu z informacją, że za bardzo się przejmujemy, niż z diagnozą, że to 3 stadium, albo gorzej. W moim przypadku po historii z nowotworem dróg rodnych i wykryciu mutacji genu wykonywałam USG piersi co 3-4 miesiące. Nieduże, wykrywane zmiany, usuwałam metodą biopsji mammotonicznej. Niestety mój szósty z kolei guzek, miał duże cechy dysplazji komórkowej. I  jednak stało się, 11.10.2020 roku musiałam wykonać obustronną mastektomię całkowitą, na szczęście z kwalifikacją jednoczesnej rekonstrukcji. 

Chcę podkreślić, iż to właśnie moja czujność onkologiczna, którą pielęgnuję, dała mi szansę na życie po mastektomii. Ale jednak życie…

O czym nie wiemy, bądź o czym powinniśmy wiedzieć będąc w tzw. „Grupie podwyższonego ryzyka” i czym właściwie jest ta grupa? 

Jesteś w „grupie podwyższonego ryzyka” kiedy w rodzinie pojawiła się choroba onkologiczna. Wtedy idziesz do lekarza rodzinnego po skierowanie do poradni genetycznej. Tam wykonywane są badania genetyczne z krwi. Dzięki temu ma się pewność czy ma się predyspozycje do chorób nowotworowych. Grupa z mutacją genetyczną jest objęta badaniami profilaktycznymi, aby wykryć potencjalne zmiany na samym początku powstawania nowotworu.  Oczywiście są też inne czynniki niegenetyczne, które zwiększają zagrożenie zachorowań na nowotwór. Stres, niewłaściwa dieta, warunki, w jakich żyjemy itp. Ja osobiście uważam, że każdy z nas powinien dbać o swoje ciało jak o swój dom. Niestety, w kwestii czynników zewnętrznych jest nadal wiele znaków zapytania. Dlatego, jeśli w obszarze genetyki jesteśmy w stanie coś ustalić, to trzeba z tego korzystać.

Czy jest coś, co chciałaby Pani przekazać kobietom, mężczyznom, których dotknęła choroba, jaką jest nowotwór? 

Kobiety, dziewczyny, nie bójcie się uczestniczyć w badaniach profilaktycznych, badajcie się same. Tylko czujność onkologiczna i świadomość może nas ratować. Mamy tylko jedno życie i zdrowie, jeśli same tego nie pilnujemy, nikt za nas tego nie zrobi, zatem do dzieła.

Carpe diem.

Autorem zdjęć, które widzicie w tym wpisie jest Pani Weronika Opałka.

W imieniu całego naszego zespołu PURE BEAUTY dziękujemy Pani Jolancie za poświęcony czas i odpowiedź na zadane przez nas pytania. Mamy nadzieję, że ta historia i jej przesłanie trafi głęboko do Waszych serc i pozwoli Wam podjąć właściwe działania. Wierzymy głęboko, że to właśnie profilaktyka i regularne badania mogą Was uchronić przed nowotworem, dlatego raz jeszcze wspólnie z Panią Jolantą zachęcamy Was do ich wykonania. Dbajcie o siebie i doganiajcie marzenia – życie stoi otworem. Trzymamy za Was kciuki i mocno przytulamy!