Poznaj Pure Beauty Boxa
Ciało

Mydło- niepozorny produkt z ciekawą historią

Dermaglin mydło

Kostka mydła towarzyszy nam w życiu codziennym od tysięcy lat. Obecnie jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej łazienki pełniąc funkcje myjące a czasem również dekoracyjne. Poszczególne mydła różnią się między sobą właściwościami i składem, a także formą – stałą lub płynną. Oprócz właściwości myjących i czyszczących mydło może działać nawilżająco, kojąco i leczniczo na skórę. Efekt myjący tego kosmetyku wynika z właściwości amfifilowych, które w wodzie tworzą subtelną emulsję. Micele cząsteczek mydła przy zetknięciu z nierozpuszczalnym w wodzie brudem, wnikają w jego strukturę i „rozpuszczają go”. Mydło ma mnóstwo zalet i większość z nas nie wyobraża sobie codziennej higieny bez jego użycia. Szeroki wybór pozwala na dobranie idealnego rodzaju produktu do swoich potrzeb. Ale czy wiesz, że zostało wynalezione już w starożytności? I że inspiruje wielu ludzi na świecie, którzy tworzą unikalne kolekcje i zbierają egzemplarze sprzed lat? Poznaj jego historię.

KRÓTKA HISTORIA MYDŁA

Mydła znane są od starożytności i służą od tego czasu jako środki myjące i piorące, a najstarsze znane dowody na wytwarzanie i stosowanie mydła pochodzą już z roku ok. 2800 p.n.e. z terenów Babilonu. Chociaż mydło na początku było używane przez Babilończyków prawdopodobnie tylko do czyszczenia ubrań, uznajemy ich za pierwszych producentów tego środka higieny. Jednak prawdziwymi wirtuozami w mydlarstwie stali się mieszkańcy syryjskiego Aleppo, którzy zainspirowali innych do wytwarzania mydeł z oliwy z oliwek. Tak było na przykład w przypadku Europy, w której mydło były wytwarzane początkowo z tłuszczu zwierzęcego a z czasem zastąpiono go szlachetniejszym surowcem- oliwą z oliwek. 

Na przestrzeni wieków mydło było wykorzystywane do różnych celów jak np. prania ubrań, mycia skóry, kąpieli, przędzenia włókien, farbowania włosów, przygotowywania smarów i leczenia problemów skóry. Przełomem w wytwarzaniu mydła było rozpoczęcie jego produkcji w postaci płynu w 1865 r. przez Williama Sheppharda. Początkowo jego wynalazek był powszechny jedynie w miejscach publicznych, dopiero z czasem wersji płynnej zaczęto używać również w domach. Jak widać nawet za niepozornymi produktami mogą stać ciekawe historie.

MUZEUM MYDŁA I HISTORII BRUDU 

Mydło to magiczna kostka, która kryje w sobie wiele historii. Możecie je poznać odwiedzając Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy. W jego wnętrzach odbędziesz podróż, w której przeniesiesz się ze średniowiecznej łaźni do Kolonialki u Dziadziusia Ażurowego. 

Wystawa stała w Muzeum Mydła i Historii Brudu powstała w 2012 roku i jest ona cały czas uzupełniania o nowe eksponaty. Wystawa prezentowana jest w ujęciu chronologicznym, rozpoczynając od czasów starożytnych aż po współczesność. We wnętrzach muzeum znajdziesz różnorodne ekspozycje jak np.:

  • Rekonstrukcję dawnej greckiej toalety, w której obejrzysz pradawne „mydło”, strigile czy gąbkę, służącą jako papier toaletowy wielokrotnego użytku.
  • Rekonstrukcję drewnianej łaźni z Wyspy Młyńskiej, dzięki której poznasz przyczynę zamknięcia wszystkich łaźni w Europie.
  • Fabrykę Mydeł i Świec Julius Friedrich Gamm prezentującą czasy rozwoju i prosperity bydgoskiego przemysłu.
  • Kąpielkę mieszczańską, w której znajduje się cynkowa wanna i piec podgrzewający wodę na kąpiel z końca XIX wieku. 
  • Pralnię Pani Józefy- w której możesz zasiąść na ryczce, wziąć do rąk tarę i mydło i spróbować sposobu prania stosowanego przez nasze babki. 
  • Kolonialkę Dziadusia Ażurowego zawierającą unikatowe eksponaty jak np. użytkowany w latach 30’ XX wieku strój kąpielowy oraz kosmetyki i detergenty z tego okresu.
  • Kto ma pralkę Franię, ten ma czas na całowanie- jest to ekspozycja jak żywo wyjęta z okresu PRL-u. Dzięki niej poznasz historie o kartkach na mydło oraz anegdoty o zdobywaniu wianków papieru toaletowego stanowią punkt zaczepienia do zrozumienia trudów życia w okresie komuny.
  • Kolekcję Mydeł PRL i drogerii ukazującą mydła z ostatnich 100 lat i wiążące się z nimi ciekawe historie. 
  • Bydgoski fyrtel w formie sali warsztatowej, która przeniesie Cię na podwórko jednej z Bydgoskich kamienic, do lat 20’ XX wieku. 
  • Wystawa amerykańska powstała dzięki panu Lee, który szukając miejsca do wyeksponowania swojej kolekcji, zdecydował się wysłać ją na drugi koniec świata, do Bydgoszczy! Gablota jest poświęcona amerykańskim mydłom hotelowym, zawiera ponad 100 mydełek i była zbierana przez ponad 35 lat. 

Jak widać ten niepozorny produkt jakim wydawać by się mogło mydło ma nie tylko bogatą historię, towarzyszy ludzkości w różnych etapach rozwoju cywilizacyjnego, ale i cały czas inspiruje w pracy nad jego ulepszaniem.  

W naszym boxie PURE BEAUTY możesz również odkryć mydło i spojrzeć na nie na nowo – w edycji NATURAL BOOM zamieściliśmy ZIELONE MYDŁO DERMATOLOGICZNE (cena: 14,99 zł / 100 g) marki DERMAGLIN. Mydełko ma delikatne morskie zabarwienie wynikające z obecności zielonej glinki kambryjskiej- unikatowej kompozycji minerałów dla zdrowia skóry. Receptura mydła została dodatkowo wzbogacona o len, zawierający kwasy tłuszczowe omega 3-6-9 przywracające prawidłową elastyczność naskórka. Mydełko delikatnie pielęgnuje skórę, nawilża i ujędrnia. Zapobiega nadmiernej utracie wody, nadaje miękkości oraz aksamitnej gładkości nie powodując podrażnień. 

A jeśli marzysz o stworzeniu własnego mydełka, które zabierzesz do domu odwiedź koniecznie Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy, w którym podczas mydlanych warsztatów możesz wybrać kolor, aromat oraz dodatki do swojego mydła.

Artykuł powstała na podstawie materiałów dostępnych na stronie: https://muzeummydla.pl/

Dodaj komentarz

Komentarze na naszym blogu pochodzą tylko od zalogowanych użytkowników.

Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz